پیشرفت اسلام با توسل به زور ۱۳۷۸/۱۰/۱۱ - ۱۷۴۷ بازدید

برخی میگوینداسلام با زورگسترش یافت آنهاواقعیت های تاریخی مثل حمله به ایران و جنگ با یهودو گرفتن جزیه راشاهدمی آورند پاسخ چیست؟

آنچه در پیشرفت اسلام موثر بوده است همان زمینه قبول عام در بین مردم و ندای عدالت و حق طلبی و معنویات آن بوده است رمز درهم شکستن قدرتهای بزرگ آن زمان را نیز در همین مقوله باید جستجو نمود آنچه که شما درباره یهود نوشته اید نیز صحت تاریخی ندارد پیامبر خدا(ص) با یهود مدینه پیمان دفاعی مشترک داشتند ولی زمانی که آنان از در خیانت برآمده و علیه مسلمانها با مشرکان همداستان شدند رسول خدا(ص) به حکم تورات با آنان عمل نمود و آنان را از مدینه اخراج کرد. برای آگاهی بیشتر ر.ک: غزوه بنی قریظه و خیبر، جعفر سبحانی. نکته دیگر آن که در زمان حیات پیامبر(ص) هیچ هجومی از مسلمانان علیه ایران و روم صورت نگرفت. فتح ایران و روم پس از پیامبر(ص) و در زمان خلفا اتفاق افتاد و همانگونه که اشارت رفت زمینه پذیرش در مردم وجود داشت و دیر یا زود این پدیده به درگیری بین قوای اسلام و نیروهای ایران و روم منجر می شد. مسلمانان نیز با استفاده از این زمینه مساعد و عطش مردم برای قبول اسلام به آسانی مرزها را درنوردیدند و اسلام را گسترش دادند. درباره جزیه نیز لازم است بدانیم؛ جزیه نوعی مالیات است که از غیر مسلمانان اخذ می شود و در قبال آن دولت اسلامی به آنان خدمات داده و از آنان حمایت می کند. همان گونه که مسلمانان خمس و زکات می پردازند در داخل جامعه اسلامی پیروان دیگر مذاهب می بایست مالیاتی پرداخت نمایند که نام آن جزیه است.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید