نگرانی از جذب شوهر به وسیله ی زنان و دختران بی حیا ۱۴۰۱/۰۴/۲۶ - ۱۷ بازدید

سلام
خسته نباشید
من یکسالی هست عقدکردم وچندسال هم باشوهرم اشنابودم البته خانواده ام میدونستن
شوهرمن خوش قیافه اس وخوش صحبته
براهمین همه ازش خوششون میاد
این موضوع خیلی منو نگران کرده
به حدی که همش نگرانم خانم یادختری ازهمسرم خوشش نیاد
وتایه خانم میبینم که کوچیکترین نگاهی به همسرم میکنه تمام سعیمو میکنم ازاون جادوربشم
خیلی دارم اذیت میشم ازاین موضوع ونمیدونم باید چیکارکنم میشه راهنماییم کنید چطور این فکرا ازسرم بره؟

با عرض سلام و سپاس از اینکه پرسمان را برای پاسخ و راهنمایی برگزیده اید، پرسشگر گرامی، برای رهایی از این افکار لازم است چند قدم بردارید:
1- شما نمی توانید از نگاه خاص دختران و زنان دیگر به همسرتان جلوگیری کنید، شما نمی توانید و نباید به شوهرتان بچسبید و همه جا او را همراهی کنید، چسبیدن به شوهر باعث دلزدگی ایشان از شما می شود، اما می توانید اقداماتی انجام دهید که ایشان نظر احتمالی خاص به این افراد نداشته باشد، اگر شخصی در خانه ی خود بطور کامل غذا میل کند و اشتهای او اشباع شود دیگر هیچ میلی به غذاهای رنگارنگ بیرون پیدا نمی کند، پس لازم است شوهر خود را با ارتقای مهارتهای جنسی که در روایات ما تاکید بسیار بر آن شده است کاملا سیراب نمایید و صمیمیت جنسی را با ایشان افزایش دهید تا ایشان میلی به غذاهای آلوده ی بیرون از کانون خانواده پیدا نکند.
2- مقابله با افکاری که بصورت نشخوار فکری در آمده و شما را اذیت می کند لازم است، این نشخوار های فکری نتیجه ی عکس در زندگی شما دارد یعنی به تدریج باعث کاهش رضایت مندی شده و انرژی روانی شما را کاهش بسیار می دهد انرژی ای که باید برای گرم کردن کانون خانواده ی تان استفاده شود به هدر رفته و جز افسردگی در آینده چیز دیگری برای شما نخواهد داشت.
بهترین راهکار مقابله، بی توجهی به آنها است، شما نباید خود را با این افکار درگیر کنید زیرا این درگیری و فیوژن انرژی شما مستهلک می کند و برای انجام سایر امور ارزشمند روزانه تان انرژی قابل تکیه ای باقی نمیاند. باید اجازه دهید این افکار بیایند و بروند و کاری با آنها نداشته باشید، شما باید همچون کسی باشید که در ایستگاه قطار روی صندلی نشسته و به قطارهایی که وارد ایستگاه می شوند و سپس به ارامی از آن خارج می شوند نظاره می کند، بر آنها سوار نمی شود و با آنها درگیر نمی شود و فقط نگاه می کند. شما باید افکارتان را که ذهنتان تولید می کند را همانند این قطارها بنگرید که وارد ایستگاه ذهن تان می شوند و پس از اندکی توقف از آن خارج می شوند. بیاد داشته باشید که هر گونه تلاش برای کنترل باعث خواهد شد که بیشتر فرو روید. همانند شخص در باتلاق که هر چه بیشتر دست و پابزند بیشتر فرو خواهد رفت. مثل وقتی که در پیاده رو قدم می زنید افرادی از دور به شما نزدیک می شوند به شما می رسند و از شما دور می شوند، شما به آنها نمی چسبید، با آنها درگیر نمی شوید بلکه به آنها بی اعتنا هستید و از پیاده روی در یک روزبهاری لذت می برید پرسشگر گرامی عمر انسان محدود و بسیار گرانقیمت است لذا آنرا صرف امور ارزشمند کنید و آنرا با افکار بیهوده هدر ندهید. شما اکنون در کنار رودخانه ای نشسته اید و بطور دائم از چمدان همراه خودتان اسکناسهای ده تومانی و چک پولها را بیرون می آورید و به درون رودخانه می ریزید و هیچ حاصلی می برید اگر به این کار ادامه دهید بزودی متوجه خواهید شد که چمدان عمر شما خالی شده بدون اینکه در جایی مفید و سود اور سرمایه گذاری کرده باشید.
هنگامی که اضطرابتان به خاطر این افکار بالا می رود می توانید از تکنیک زیر برای کاهش اضطراب استفاده کنید:
آموزش تنفس شکمی(BRT) : یکی از اهداف درمانی ما کاهش استرس شما است و یکی از روشهای بسیار ساده ی کاهش استرس، روش جدید تنفسی یعنی تنفس دیافراگمی می باشد، قابل ذکر است که تنفس انواعی دارد، تنفس قفسه ای که تنفسی سطحی است و تنفس دیافراگمی که تنفسی است عمیق، شمار زیادی از تحقیقات نشان داده اند که تنفس عمیق و آرام نه تنها به کاهش استرس کمک می کند بلکه به ما کمک می کند تا بهتر فکر کنیم من این روش را به شما یاد می دهم و شما برای پیدا کردن مهارت در آن باید بر آن تمرین و ممارست داشته باشید تا در صورت مواجهه ی با استرس بتوانید خود را آرام سازید و بر خود مسلط شوید.
به این نکته توجه بفرمایید که هنگام بروز استرس، سیستم پارا سمپاتیک انسان بطور خودکار برای واکنش به موقعیت آماده می شود، مغز به ماهیچه های بدن دستور برانگیختگی و آماده باش برای واکنش به موقعیت(فرار یا مقابله) می دهد و ماهیچه ها برای آمادگی جهت مقابله با موقعیت، نیاز به غذای بیشتری دارند که برای تامین آن باید جریان خون تسریع یابد، برای همین نیاز است که قلب برای خون رسانی به ماهیچه ها جهت سفت شدن، بیشتر می تپد تا پمپاژ خون را تسریع نماید، قلب برای این فعالیت اکسیژن بیشتری می طلبد لذا تنفس تندتر و تندتر می شود، و ماهیچه های بدن سفت می شود و تنفس‌تان تند می شود، این تمرین به شما کمک می کند تنفس تان را کنترل کنید، آهسته تر و عمیق تر نفس بکشید، تا جسم به ناچار ازآن حالت برانگیختگی خارج شود زیرا اگر تنفس آرام شود دیگر قلب نمی تواند خون لازم را به ماهیچه ها جهت برانگیختگی پمپاژ نماید.
البته آموختن کنترل تنفس مستلزم تمرین زیادی است ولی زمانی که آنرا یاد بگیرید می توانید سطح استرس را در زندگی تان به خوبی کنترل کنید زیرا حتی زمانی که امور شما بهم می ریزد می توانید بدن خود را آرام کنید، اگر شما بتوانید بر روی سطح برانگیختگی بدنتان اعمال کنترل کنید، بر سایر امور زندگی خود نیز احساس کنترل بیشتری پیدا می کنید، اگر شما احساس آرامش کنید برای یافتن توضیحات چایگزین در مورد وقایع زندگی تان موفق تر عمل خواهید کرد، به علاوه آرام سازی بدنتان به آرام سازی ذهن و روحتان کمک می کند زیرا همانطور که حالات روحی و روانی بر روی جسم تاثیر می گذارد جسم نیز متقابلا می تواند بر ذهن، و روح روان اثر بگذارد.
- این تمرین دو بخش دارد 1- تنفس2- تمرکز:
1- تنفس: در حالی که بطور عادی نفس می کشید در مورد آن فکر کنید و لحظاتی در سرعت و عمق عادی بمانید و سپس به تدریج شروع به کند کردن و عمیق تر کردن آن بنمایید.
2- تمرکز: وقتی نفس می کشید سعی کنید ذهن خود را از هر چیزی جز تنفس و مدت آن خالی کنید و واژ ی «آرام» را با خود تکرار کنید.
- شروع به شمردن نفس های خود خود کنید بدین معنی که با کشیدن دم در ذهنتان بگویید «یک» و در زمان بازدم همراه با بیرون دادن هوا بگویید «آرام»، در دم بعدی «دو» و در بازدم «آرام» فکر کنید.این کار را تا ده شماره ادامه دهید و سپس از آخر(ده) به اول(یک) برگردید.(ده دقیقه این فعالیت را انجام دهید).
زمانی که در حال انجام تمرین نفس کشیدن هستید و عموما در موقعیتهای اضطراب زای زندگی، باید بر روی نفس کشیدن های آرام به صورت بسیار عمیق تمرکز کنید زمانی که هوا را بیرون می دهید نباید بگذارید که هوا بسیار سریع خارج شود باید اجازه دهید که هوا بیشتر از بینی شما خارج شود تا از طریق دهان ناگهان آزاد نشود.
- هنگامی که شما بر روی تنفس خود تمرکز می کنید و آن را می شمارید در حالی که هنوز یک نفس آرام و ملایم را ادامه می دهید می توانید شروع به آهسته کردن تنفس خود کنید، بطور مثال در پایان هر نفس، یک مکث مختصر کنید و دوباره دم و باز دم را شروع کنید، تنفس طبیعی حدود 14-10 نفس در دقیقه است زمانی که در این تمرین مهارت پیدا کردید، قادر خواهید بود که تنفس خود را به 10 یا شاید کمتر در هر دقیقه کاهش دهید.(سه ثانیه دم و 3 ثانیه بازدم)
- روزی دو بار و هر بار حداقل ده دقیقه تمرین کنید ابتدا این تمرین را در یک جای آرام و راحت انجام دهید، جایی که کسی مزاحم شما نشود، اما زمانی که مهارت پیدا کردید قادر خواهید بود در هر کجا و هر زمان آنرا انجام دهید.
تذکر1: یک دست تان را روی شکم بالای ناف و دست دیگرتان را روی قفسه ی سینه بگذارید، زمانی که نفس می کشید حرکت باید تقریبا بطور کامل از دست پایین تر شکم باشد.(اگر اینکار برایتان مشکل است روی زمین دراز بکشید و یک کتاب روی شکم خود قرار دهید تا وقتی تنفس می کنید باید کتاب بالا بیاید، دستها را قلاب کرده زیرسر بگذارید این کار تنفس دیافراگی را راحت تر می کند).
تذکر2: باید تمرین تنفس را دوبار در روز و هر بار حداقل برای مدت 10 دقیقه تمرین کنید، به علاوه هر زمانی که چند دقیقه وقت دارید تمرینات کوتاه تنفسی را جهت پیشرفت کلی انجام دهید.
- توضیح تمرکز با جزئیات: سعی کنید که به هیچ چیز غیر از شمارش اعداد در دم و گفتن کلمه ی «آرام» در بازدم فکر نکنید. شاید در اوایل قادر به انجام کامل آن نباشید، ولی به تدریج قادر به انجام آن خواهید شد، لذا اگر در اوایل قادر به انجام کامل تمرکز نشدید، ناامید یا عصبانی نشوید، در اوایل هنگامی که تمرین را شروع کردید، شاید بی آنکه فکرهای دیگری به ذهن شما خطور کند نتوانید از یک بگذرید این کاملا طبیعی است عصبانی یا تسلیم نشوید، اجازه دهید فکرها بدون هیچ درگیری ای با آنها از ذهن شما عبور کند و توجه خود را به «یک» برگردانید، شاید مجبور شوید این کار را قبل از آنکه به دو و سه و.. برسید بارها انجام دهید، به تمرین ادامه دهید مطمئن باشید که سرانجام تمرکزتان بهترخواهد شد
در ابتدا بهتر است بخش تمرکز را در یک مکان آرام بر روی صندلی راحتی تمرین کنید سپس شاید چند هفته بعد آن را در شرایط شلوغ تر و تنفس‌زا تر تمرین کنید.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید