نزول ملائک در روز عاشورا ۱۴۰۱/۰۳/۰۷ - ۱۰۴ بازدید

با سلام من در یکی از کتب خواندم که در روز عاشورا ملایکه به زمین امدند و در زمین پراکنده شدند و در جواب به خدا عرض کردند که میخواهیم نسل بشر را بخاطر قتل حسین کیفر کنیم و در کتاب نوشته بود حضرت علی بن حسین علیه السلام انها را جمع کرد ارام کرد و به اسمان فرستاد حتی این کتاب به نقل از چندنفر اهل سنت نوشته بود تا روز اربعین انگار خوشی از زمین رفته بود خواستم بپرسم اساس چنین مطلبی که حضرت زین العباد ملایکه را ارام کرد و به اسمان فرستاد؟ ایا اگر صحت دارد پس ملایکه مغیر به انتخاب و تمرد هستن؟

عین مطلب بالا در روایات معتبر یافت نشد ولی آن چه از مسلمات روز عاشورا است این است که عده ای از جنیان خدمت امام حسین علیه السلام رسیده و از ایشان درخواست اجازه جنگ و مبارزه با لشکر یزید را داشتند ولی امام با این درخواست مخالفت کردند.
درباره نزول ملائک و فرشتگان الهی آن چه در سخنان امام حسین علیه السلام بیان شده، چنین است:
امام باقر(علیه السلام) فرمودند که در روز عاشورا امام حسین علیه السلام خطبه ای خوانددند: «قَالَ الْحُسَیْنُ بْنُ عَلِیٍّ علیه السلام لِأَصْحَابِهِ قَبْلَ أَنْ یُقْتَلَ؛ فَأَکُونُ أَوَّلَ مَنْ تَنْشَقُّ عَنْهُ الْأَرْضُ فَأَخْرُجُ خَرْجَةً یُوَافِقُ ذَلِکَ خَرْجَةَ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ علیه السلام وَ قِیَامَ قَائِمِنَا وَ حَیَاةَ رَسُولِ اللَّهِ صل الله علیه و آله.»(1)
امام حسین قبل از اینکه کشته شود به اصحاب خود فرمود: ... سپس اول کسى که زمین برایش شکافته و او خارج مى ‎شود من خواهم بود. من با حضرت امیرالمؤمنین(ع) علیه‎السلام و قیام حضرت قائم و زنده بودن پیامبر خدا صلّى‎اللَّه علیه و آله خارج خواهم شد»
و در ادامه امام حسین(علیه) می فرمایند: «ثُمَّ لَیَنْزِلَنَّ عَلَیَّ وَفْدٌ مِنَ السَّمَاءِ مِنْ عِنْدِ اللَّهِ لَمْ یَنْزِلُوا إِلَى الْأَرْضِ قَطُّ وَ لَیَنْزِلَنَّ إِلَیَّ جَبْرَئِیلُ وَ مِیکَائِیلُ وَ إِسْرَافِیلُ وَ جُنُودٌ مِنَ الْمَلَائِکَةِ وَ لَیَنْزِلَنَّ مُحَمَّدٌ وَ عَلِیٌّ وَ أَنَا وَ أَخِی وَ جَمِیعُ مَنْ مَنَّ اللَّهُ عَلَیْهِ فِی حَمُولَاتٍ مِنْ حَمُولَاتِ الرَّبِّ خَیْلٍ بُلْقٍ مِنْ نُورٍ لَمْ یَرْکَبْهَا مَخْلُوقٌ»؛ (2)
سپس گروهی از آسمان از نزد خداوند برای من فرود می‎آیند در حالی که قبلاً هرگز نازل نشده بودند و جبرئیل، میکائیل، اسرافیل و گروهى از ملائکه بر من نازل خواهند شد. محمّد و على و من و برادرم و جمیع آن افرادى که خدا بر آنان منت نهاده است، به وسیله شترانى از نور که احدى از مخلوقین بر آنها سوار نشده فرود می‎آییم. پس از این جریان حضرت محمّد صلى اللَّه علیه و آله پرچم خود را به اهتزاز می‎آورد و آن را با شمشیر خود به قائم ما میدهد. سپس ما آنچه را که خدا بخواهد مکث میکنیم.
بنابر این، نزول ملائک الهی در روز عاشورا برای جهاد در کنار امام حسین (علیه السلام) در منابع معتبر وجود ندارد ولی در زمان رجعت امام حسین علیه السلام، نزول ملائک الهی از جمله حضرت جبرئیل، میکائیل و اسرافیل علیهم السلام در خطبه حضرت علیه السلام به روشنی بیان شده است. پی نوشت:
(1) تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج5، ص214، بحار الأنوار، ج45، ص80/ و بحار الأنوار، ج53، ص 61.
(2) همان

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید