فلسفه زهد و گرایش به آخرت ۱۴۰۱/۰۵/۱۱ - ۲۸ بازدید

سلام و درود خدمت شما
اقا بنده سوالم این است که چرا در جامعه و حکومت اسلامی ما فقط مورد داریم که در زمینه سلوک و قرب الهی موفق است و موفق شده و مثل غربی ها در دنیا موفق به کشف علمی نبوده ؟؟من منظورم این است که چرا اسلام فقط یک طرفه رفته جلو و فقط و فقط اخرت مد نظرشه و در دنیا انگار خیلی باید خشک زندگی کرد و یا زندگی طوری باید کرد که به قول علمای اخلاق زهد باشه و رفاه مثل غربی ها نباشه کدوم دیدگاه درسته غربی ها یا اسلام که فقط به فکر اخرت باشیم و دنیا رو لذت و رفاه کافی نبریم با اینکه حدیث داریم بادی هم از دنیا لذت برد و هم اخرت ؟؟ کلا چرا اینطوری هست ؟؟

دوست گرامی. اسلام با داشتن امکانات مادی و دنیوی مخالف نیست اما گرایش به دنیا هدفمند است. باید در راستای هدف باشد و به مقداری به آن اهتمام نماید که برای وصول به هدف خلقت و زندگی مفید است. هدف انسان در این دنیا این است که حیات معنوی اش را کامل کند و برای آخرت آماده شود چون دنیا پلی است برای آخرت و ما در دنیا ماندگار نیستیم به همین دلیل آماده شدن برای اخرت موضوع کاملا واقعی است مانند جنین که در رحم مادر نه ماه خود را کامل می کند برای تولد در دنیا و زندگی دنیا و اگر ناقص متولد شود زندگی سختی خواهد داشت. انسان هم باید در این دنیا که رحم دوم اوست خود را برای سفر آخرت و حیات اخروی کامل و آماده نماید.
داشتن دنیا و استفاده از امکانات آن در حدی خوب است که سلامتی انسان تامین شود و به انسان آسایش و آرامشی بدهد که بتواند فارق البال برای کمال خود تلاش کند. بنابراین هم فقط مطلق خوب نیست چون سلامتی جسم و روان انسان را به خطر می اندازد و انسان را مشغول دنیا می کند و غافل از آخرت و هم گرایش به جمع مال و ثروت اندوزی افراطی خوب نیست چون باعث انحراف و غفلت انسان از مسیر اصلی می شود و غرور و تکبر می آورد و عوارض بسیار دیگری که همه مانع سلوک دینی هستند.
در بعد اجتماعی هم حفظ نظام اسلامی و مسلمانان اقتضائات خاص خود را دارد و باید پیشرفت در ابعاد مختلف به گونه ای باشد که اولا سلامتی جامعه و امنیت آن تضمین شود و ثانیا مانع نفوذ و سلطه دشمنان باشد و ثالثا بستر رشد افراد انسانی را فراهم نماید.
مشکل و تفاوت ما با غربی ها این است که آنان چنین ارمان ها و اهدافی را مد نظر ندارند و آرمان های آنان عمدتا مادی و گاها ظالمانه و افراطی است و نگاه آنان تنها به دنیای مادی خلاصه می شود در حالی که در فرهنگ اسلام میان گرایش به دنیا و آخرت هماهنگی و تعادل وجود دارد. پس اگر به تمام اقتضائات زندگی سالم و جامعه پویا و هدفمند توجه شود، اعتدال و عدالت برقرار خواهد شد و همه چیز در جای خود توجیه عالمانه خواهد داشت و صراط مستقیم کاملا منطقی و قابل درک می نماید.
زهد هم به معنای نداشتن دنیا در حد نیاز نیست بلکه به معنای ترک دنیا طلبی افراط گونه و غفلت زاست. تا موانع سلوک معنوی انسان مرتفع شود و راه گشوده گردد. موفق باشید.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید