رنگ لباس-لباس رنگ روشن-رنگ های شاد ۱۳۸۷/۱۱/۱۳ - ۷۹۰۸ بازدید

من زنی هستم ۲۴ ساله، چادری، معتقد به احکام اسلامی و سید نیز هستم اما بعضی از مسائل که دیگران می گویند، آزارم می دهد مثلا اینکه من یک دختر شاد هستم و با اینکه چادر می پوشم و حجابم را رعایت می کنم اما از روسری های روشن مثل سفید، قرمز(زرشکی) و ... زیر چادر استفاده می کنم. پدر و مادر من می گویند باید رنگهای سنگین تر بپوشم. یا می گویند با پوشیدن این رنگها ممکن است از گزینش استخدامی رد شوم و اینکه الان با گذشتن چندین روز از شهادت امام حسین(ع) بر من خورده می گیرند که نباید هنوز هم رنگ روشن بپوشم. من از شما خواهش می کنم که با بیان مستندات و احادیث از ائمه(ع) و اسلام به من بگویید آیا من کار اشتباهی می کنم و پدر و مادرم راست می گویند؟ آیا هنوز هم باید رنگ مشکی بپوشیم؟ آیا پوشیدن رنگ قرمز در جامعه کار بدی است؟ آن هم به عنوان یک روسری زیر چادر مشکی؟ خواهش می کنم راهنماییم کنید. دیگر کلافه شده ام.

همان طور که مى دانید هرگونه جلب توجه زنان و دختران براى نامحرم اگر باعث تحریک شهوت شود ممنوع و حرام است. اما این که پوشیدن این لباس و این رنگ چگونه است، بستگى به ملاک و معیار معرفى شده در بالا دارد و فرقى نمى کند که انگیزه فرد چه بوده باشد. یعنى نباید تحریک آمیز بوده و جلب نظر کند و اگر هم استفاده می شود طوری استفاده گردد که دارای این ملاک باشد و در اصل استفاده از رنگهای متنوع و شاد به خودی خود اشکال ندارد بلکه اشکال زمانی به وجود می آید که فرد از آن به نحو احسن و به روش شرعی استفاده نکند.
علماى دین نسبت به خصوص رنگ ها تأکیدچندانى نکرده، ولى بر این مسأله پاى مى فشارند که لباس نباید موجب جلب توجه و عواقب سوء ناشى از آن باشد.

همه مراجع در مورد پوشیدن لباس رنگی می فرمایند:

اگر باعث جلب توجه نامحرم و مفسده نشود، اشکال ندارد.آیت الله نورى، استفتاءات، ج 1، س 485؛ امام خمینى، استفتاءات، ج 3، (احکام حجاب)، س 27؛ آیت الله مکارم، استفتاءات، ج 2، س 152؛ آیت الله فاضل، جامع المسائل، ج 2، س 1329؛ آیت الله صافى، جامع الاحکام، ج 2، س 1729 و 1730؛ آیت الله خامنه اى اجوبة الاستفتاءات، س 1363 و 1366؛ آیت الله تبریزى، استفتاءات، س 1590؛ آیت الله سیستانى، sistani.org، (حجاب)، س 5؛ دفتر: آیت الله وحید و آیت الله بهجت.

تبصره.

اگر لباس به گونه اى باشد که زینت محسوب شود، پوشاندن آن واجب است.
ازاین رو است که در طول تاریخ زنان مسلمان به میل خود لباس مشکى را براى حجاب برگزیدند و این سنت حسنه مورد تقریر و پذیرش پیامبر(ص) و امامان(ع) قرارگرفت، زیرا آنان به این وسیله احساس امنیت و مصونیت بیشترى مى کردند، (ر.ک: حجاب در ادیان الهى، محمدى آشنانى). لذا در مورد رنگ مشکى نیز نمى توان گفت خانم ها فقط باید رنگ مشکى استفاده کنند هر چند ارجح است و بهترین پوشش زنان و به خصوص دختران چادر مشکى است.
برخى رفتارهاى انسان هر چند برخاسته از نیت صحیح و بدون غل و غش انجام مى گیرد و اشکالى ندارد ولى از آن جا که انسان در محیط اجتماعى زندگى مى کند باید به انتظارات صحیح عرف جامعه و آداب و رسوم معقول و مشروع مردم و نیز برداشت و انتزاعاتى که اطرافیان از حرکات و رفتارهاى ما دارند، توجه کافى و لازم داشته باشیم و از رفتارهای عادى و بهنجار فاصله نگیریم و در معرض تهمت دیگران قرار نگیریم.
پس با پاس داشتن ارزش هاى اخلاقى و توجه به ملاک هاى پسندیده و صحیح عرف جامعه به خصوص عرف متدینین، خود را پاى بند آنها کشیم و با تأکید بر دیگر امتیازات و توانمندى هاى خود به گسترش فرهنگ عفاف بیشتر کمک کنیم و به فعالیت هاى فرهنگى و علمى غناى کافى دهید و از این طریق نگرش مثبت دیگران را فراهم نمایید.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید