رجم و سنگسار در اسلام -سابقه سنگسار در اسلام ۱۳۹۰/۱۰/۱۰ - ۳۹۳۶ بازدید

آیا در تاریخ اسلام جاری شدن سنگسار از طریق شهود برای زنا داشته ایم؟ از طرق دیگر چه طور؟ خواهشا آن را نقل کنید. آیا در زمان معصومین (ع) این کار انجام شده بود؟ آن را نقل کنید.

بله در زمان برخی از معصومین علیهم السلام سنگسار اجرا شده است که به نمونه هایی از آن اشاره می شود:
-ماعز بن مالک نزد پیامبر خدا (ص) به انجام زنا اقرار کرد و پیامبر (ص) دستور داد که او را سنگسار کنند.( کلینی، محمد بن یعقوب، کافی، ج ۷، ص ۱۸۵، ح ۵)
-در روایات درج شده که پیامبر (ص)، مرد و زنی یهودی را بعد از آن که همکیشانشان گواهی به زنای آنان دادند، سنگسار کرد ؛با توجه به این که بر اساس شریعت یهود نیز مجازات این افراد، سنگسار است.( سائی، ابن ابی جمهور، عوالی اللئالی، ج ۱، ص ۴۵۵، ح ۱۹۳)
-کازرونی در کتاب منتقی، ضمن حوادث سال نهم هجری بیان کرده که در این سال، پیامبر (ص) زنی از قبیله بنی غامد را سنگسار کرد.( مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، ج ۲۱، ص ۳۶۶)
-روایت شده که پیامبر (ص) همان طور که ماعز را با اقرارش سنگسار کرد، این حکم را در مورد دو زن از قبیله های بنی غامد و جهینه نیز با اقرارشان اجرا نمود.( عوالی اللئالی، ج ۳، ص ۴۴۱٫)
- نقل شده حضرت علی (ع) بعد از اینکه ناچار به اجرای سنگسار بر مردی شد با دیده گریان فرمودند: ایها الناس هرکس از او این عمل پلید (زنا) سربزند برود و بین خود و خدای خود توبه کند من قسم یاد می‌کنم که توبه و بازگشت بسوی خداوند متعال افضل است و خداوند نیز آن را می‌پذیرد و این برتر از آن است که خود را رسوا کند و پرده خویش را بدرد )شیخ ذبیح‌الله محلاتی. قضاوتهای حضرت امیرالمومنین. ص 153(
- ابن شهرآشوب از صفوان بن مهران نقل می کند که گفت شنیدم حضرت صادق (ع) می فرمود «در زمان حسین (ع) دو نفر درباره ی زن و بچه ی شیرخواری مخامصه کردند و هر یک می گفت بچه مال من است.» حسین (ع) به مدعی اول فرمود: «بنشین،» آن زن نشست، او گفت: «ای زن! قبل از آنکه خدا سرت را فاش کند راست قصه را بگو.» او گفت: «این مرد شوهر من است و این بچه فرزند او است، و آن مرد را نمی شناسم،» فرمود: «ای بچه! این زن چه می گوید؟ به اذن خدا سخن بگو،» بچه گفت: «من نه از این مردم و نه از آن. بلکه پدر من چوپان فلان قبیله است،» حسین (ع) دستور داد زن را سنگسار کردند. حضرت صادق (ع) فرمود: «کسی تکلم این بچه را بعد از مادر خود نشنید.»این حدیث را سید ولی بن نعمةالله هم در کتاب مجمع البحرین از مناقب ابن شهر آشوب به همین نحو نقل می کند.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید