جلسات درس اخلاق در اصفهان ۱۴۰۱/۰۴/۰۱ - ۱۰۷ بازدید

با سلام و احترام
همانطور که در زمان های قدیم افراد صاحب دل و اهل معذفت جلسات معرفتی و اخلاقی برای عموم مردم برگزار می کردند ایا امروزه نیز در شهری مانند اصفهان چنین مراکز یا جلسات اخلاق و پرورش انسان وجود دارد؟ با توجه به اینکه امروزه مدعیان دروغین زیاد هستند و عرفان های نو ظهور ظاهرا زیبا و درست جهت گمراهی بسیار زیاد هست لطفا اگر اطلاعی از کلاس های اخلاق و انسانی اسلامی در شهر اصفهان دارید با ذکر نام دقیق بیان نمایید.
با تشکر

دوست گرامی. در این زمینه به آیت الله ناصری و آیت الله مظاهری مراجعه نمایید.
1- آیت الله ناصری
یکی از شخصیت‌های معاصر در اصفهان آیت الله محمدعلی ناصری دولت آبادی است، عارفی عامل، مردمی، وارسته و متواضع، عالمی که هرگز از اصول عرفانی و اخلاقی خود عدول نکرده و همواره مسیر سیروسلوک خود را با حضور در میان مردم و در جامعه و ارتباط مستقیم با مریدان و مخاطبان خود در پیش گرفته است، وی از دوستان و همنشین‌های مرحوم حضرت آیت الله محمدتقی بهجت و از شاگردان مکتب علمی و عرفانی امام خمینی است. آیت الله ناصری متولد سال 1309 در شهرستان برخوار استان اصفهان در خانواده‌ای روحانی است، پدر وی، زاهد متقی حجت الإسلام والمسلمین حاج شیخ محمد باقر ناصری نام داشت، که خود در شمار عالمان فرهیخته آن دوران بود؛ و محضر دانشمندان گرانسنگی همچون علامه آخوند کاشی و نیز جهانگیرخان قشقائی را به خوبی درک کرده بود، و در شمار یاران و تلامیذ مورد عنایت خاصه علامه مرحوم حاج آقارحیم ارباب نیز قرار داشت. درس اخلاق ظهرهای ماه‌ مبارک رمضان آیت الله ناصری از مشهورترین برنامه‌های اخلاقی و معنوی اصفهان است که از اقصی نقاط شهرستان و حتی استان اصفهان افراد را پای منبر این عالم عامل و عارف ساده زیست و مردمی در مسجد کمرزرین می‌کشاند و مریدان بسیاری گرد آیت الله ناصری هر روز حلقه می‌زنند، به حدی که برخی افراد یک ساعت پیش از اذان ظهر در مسجد حاضر می‌شوند تا جایی برای نشستن داشته باشند. در طول سال نیز دوشنبه‌ها مسجد کمرزرین میعادگاه تشنگان معارف اهل بیت(ع) و مریدان آیت الله ناصری است، طلاب، دانشجویان، شخصیت‌های سیاسی و نظامی و دولتی و افراد دارای منصب و بازاریان از جمله مخاطبان آیت الله ناصری در ایام مختلف به ویژه ماه مبارک رمضان هستند.
در ادامه مهمترین جلسات اخلاقی و معنوی در این ماه را به اطلاع می رسانیم. 2- جلسات آیت الله مظاهری
جلسات اخلاق آیت الله مظاهری که در طول سال به طور منظم، شب های جمعه در مسجد حکیم برگزار می شود، در ماه مبارک رمضان نیز به صورت روزانه برگزار می شود. جلسات اخلاقی ایشان با موضوعات تربیتی و اخلاقی روز جامعه در سال 1391 با موضوع “اخلاق کسب و کار” و در سال 1390 با موضوع “فضیلت های فراموش شده” به دلیل انتقادهای صریح، سازنده و دلسوزانه حضرت آیت الله مظاهری نسبت بعضی ضعف های اخلاقی بعضی سیاستمداران انعکاس خبری زیادی در رسانه های داخلی داشت. کسانی که اخبار را در ماه رمضان دنبال کرده اند، حتما انعکاس انتقادات ایشان را در این فضای خبری دیده اند. شنیدن این سخنان در ماه خودسازی و اخلاق می تواند تأثیرگذار و مفید باشد. مراسم احیای شب‌های قدر نیز مثل سال‌های قبل با حضور ایشان در مسجد حکیم برگزار می‎‌شود.
گفتنی است، مجموعه بسته نرم افزاری صوت و متن جلسات درس اخلاق، حضرت آیت الله مظاهری در ماه مبارک رمضان 1390 با عنوان “فضیلت های فراموش شده” شرح و تبیین برخی از فضایل فراموش شده نظیر دینداری، صداقت، ادای امانت، حیا، عفت و غیرت، عفو و گذشت، وفا، انتقاد و انتقادپذیری، ازدواج اسلامی، امر به معروف و نهی از منکر و انتظار فرج و راهکارهای بازگشت جامعه به فضایل اخلاقی و صفات نیکوی انسانی توسط مؤسسه تحقیقات رایانه ای حوزه علمیه اصفهان در سال گذشته روانه بازار شد.
“جلسات اخلاق آیت الله مظاهری، رییس حوزه‌ های علمیه اصفهان در ایام ماه مبارک رمضان هر روز پس از نماز ظهر و عصر در مسجد حکیم واقع در خیابان حکیم اصفهان برگزار می‌شود. در ضمن جلسات تفسیر قرآن نیز هر روز صبح بعد از نماز صبح در مسجد امیرالمؤمنین(ع) برگزار می‌شود.”
شماره دفتر آیت الله مظاهری: 4464691
3- جلسات آیت الله مهدوی
یکی ازجلساتی که در شهر مهجور مانده و کمتر رسانه ای شده و از آن صحبت به میان آمده است، جلسات اخلاق امام جمعه موقت و نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری است. به تازگی جمعی از طلاب حوزه علمیه در قالب مؤسسه فرهنگی مطالعاتی مؤمنون اقدام به پیاده سازی صوت جلسات آیت الله مهدوی نموده اند و دو کتاب “رزق و ایمان”خروجی این مؤسسه در سال 1391 است.
“جلسات اخلاق آیت الله سیدابوالحسن مهدوی، نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری در ایام ماه مبارک رمضان هر روز پس از نماز ظهر و عصر در مسجد ملاعبدالله بازار واقع در میدان امام (ره) برگزار می‌شود.”
شماره دفتر آیت الله مهدوی: 6611112
موفق باشید.

نظرات

میهمان
اینایی که نام بردی همان مدعیان دروغین فوق الذکر هستند
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی. این افراد عالمان وارسته و مشهور و مورد اعتماد مردم و نظام هستند. موفق باشید.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید