تلاوت قرآن در هنگام ولادت توسط حضرت علی(ع) ۱۴۰۰/۱۲/۱۲ - ۳۴۲ بازدید

سلام وقتتون بخیریه سوال داشتم:پیامبر(ص)۱۳ سال قبل از هجرت به پیامبری مبعوث شدن و امام علی(ع) ۲۳ سال قبل از هجرت بدنیا آمدندیعنی زمان بعثت پیامبر(ص)، امام علی(ع) ده ساله بوده؛ و قرآن هم که طبیعتا بعد از بعثت نازل شده یعنی توی ده سالگی به بعد امام علی(ع).پس چطوری امام علی(ع) وقتی بدنیا آمدند قرآن خوندند؟ یعنی ده سال یا بیشتر قبل از نازل شدن قرآن امام علی قرآن میخوندند؟

در این زمینه روایتی وجود دارد که امیرالمومنین علی علیه السلام بعد از ولادت بعد از سلام بر رسول خدا (ص) آیاتی از سوره مؤمنون را تلاوت فرمودند.( شیخ طوسی، امالی، ص 708، انتشارات دار الثقافة، قم، 1414ق؛ مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، ج 35، ص 18، مؤسسة الوفاء، بیروت، 1404ق.)در بررسی که از سند روایت به عمل آمده، برخی از راویانی که در سلسله سند قرار دارند، توثیق نشده و یا در مدح و ذم آنان اختلاف نظر وجود دارد، ولی متن و محتوای روایت را می توان با مبانی دیگری که وجود دارد قبول کرد و آن این که:1. امام معصوم (ع)، از مصادیق حقیقی انسان کامل بوده، و تجسم بخشنده قرآن و قرآن ناطق است، و قرآن خطی و چاپی که در دست مسلمانان است، قرآن صامت است. 2. نزول قرآن –که کامل کننده دیگر کتب آسمانی است- دارای مراتبی بوده که مرتبه اوّل آن در عالم نور بر انوار مقدس پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار (ع) افاضه شده بود. همان طور که آیه شریفه: «به یقین این قرآن از سوى حکیم و دانایى بر تو القا مى شود»، («وَ إِنَّکَ لَتُلَقَّى الْقُرْآنَ مِنْ لَدُنْ حَکیمٍ عَلیم»، نمل، 6. ) بر همین معنا اشاره دارد که پیامبر اکرم (ص) حقیقت قرآن را بدون واسطه ملک در عالم نور دریافت فرموده، سپس بر انوار مقدسه ائمه اطهار (ع) نازل شده است. (نک: طیب، سید عبد الحسین، اطیب البیان فی تفسیر القرآن، ج 9، ص 107و 354 و ج 10، ص 285 و 286، انتشارات اسلام ، تهران، چاپ دوم، 1378ش.)و حتی در برخی از روایات، به مرتبه‌ای از نزول قرآن ، یعنی «الحقایق للانبیاء» اشاره شده است که امری ورای الفاظ ظاهری آن بوده و چیزی نیست که منحصر به بعد از ظهور اسلام باشد، بلکه قرآن حقیقت کلام تمام انبیاء است و هریک از انبیاء به مرتبه ای خاص از همین حقیقت متصل بوده اند. هر چند حقیقت متعالی و کامل آن بر قلب پیامبر نازل شده است. با توجه به نکات ذکر شده: أ. این روایت، با عدم بعثت پیامبر در آن زمان منافات ندارد؛ زیرا نزول قرآن دارای مراتبی است که اولین مرتبه نزول قرآن بر نور مقدس نبی اکرم (ص) بوده و آن حضرت دارای حقیقتی غیر از آن بدن مادی و جسم ظاهری در دنیا هستند؛ همان گونه که حضرت عیسی (ع) بعد از ولادت، فرمود: «من بنده خدایم، او کتاب (آسمانى) به من داده و مرا پیامبر قرار داده است». (مریم، 30.) حال آن که، همان موقع کتابی در دست نداشت؛ پس قبل از این که به این دنیا قدم بگذارند، در عالم نور بر نور آنان کتب الاهی نازل شده بود. ب. در عالم نور، حقیقت نوری قرآن بر باطن امام علی (ع) نیز افاضه شده بود. برای همین، امام علی (ع) بعد از ولادت، در آغوش پیامبر (ص) آیاتی از قرآن را تلاوت فرمودند.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید