تقویت اعتقادات ۱۳۸۶/۰۹/۱۰ - ۱۶۶۰ بازدید

اگه بخواهیم به اعتقادات دینیمون مطمئن بشیم باید چه کار کنیم؟ مثلا توحید، نبوت.

فراگرفتن عقائد از منابع معتبر وعرضه آنها بر اهل فن,از راههای اطمینان از صحت عقائد می باشد.
برای رسیدن به یقین و اطمینان در مسائل اعتقادی اولین قدم، قدم تفکر است، لکن برای روشن شدن موتور تفکر ابتدا نیاز است که شخص محقق با آثار تفکر دیگران نیز آشنا شود، تا از این راه بتواند مواد اولیه تفکر را فراهم سازد. به نظر بنده مطالعه، در زمینه های زیر می تواند در تحکیم و تصحیح اعتقادات شما مؤثر باشد.
1. کلام و عقاید اسلامی: برای این منظور مطالعه آثار استاد شهید مرتضی مطهری بسیار مناسب است، به خصوص جلد 1، 2، 3، 4 و 23 از مجموعه آثار استاد مطهری. آثار شهید مطهری در عین سادگی و لطافت،‌ بسیار عمیق، عقلانی، مستدل و به دور از تعصب هستند بنابراین باعث پرورش قوه تعقل و تفکر می شوند. سبک این بزرگوار این است که نظرات مختلف را در هر مسأله ای بیان می کنند و آن گاه با انصاف به داوری بین آنها می پردازند.
2. تاریخ اسلام و تاریخ ادیان و همچنین آشنایی با ادیان دیگر و مقایسه عقاید آنها با عقاید اسلام؛ برای این منظور کتاب آشنایی با ادیان بزرگ، تألیف حسین توفیقی و کتاب تاریخ اسلام، مهدی پیشوایی را پیشنهاد می کنم.
3. مطالعه آثار مناظره ای: یعنی آثاری که در آنها علمای مذاهب مختلف با هم به مناظره پرداخته اند مثل کتاب «آنگاه که هدایت شدم» تألیف دکتر تیجانی وکتاب شبهای پیشاور. این گونه کتابها این امکان را به شما می دهند که بین عقاید مذهب شیعه و دیگر مذاهب مقایسه نمایید و با عقل خود بین آنها داوری کنید و به عقاید خود مطمئن شده، در مقابل شبهات مخالفین واکسینه شوید.
4. مطالعه قرآن، نهج البلاغه و کتب ادعیه نظیز صحیفه سجادیه-البته همراه با مطالعه ی ترجمه آنها-: این امر علاوه از تقویت بنیه ی فکری باعث رسوخ اعتقادات حقه بر قلب و جان نیز می شود.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید