تحریم حج تمتع ۱۳۹۵/۰۲/۱۶ - ۲۱۰۳ بازدید

مگر بعد از کشتار حاجیان در زمان امام خمینی ره سه سال حج تحریم نشد مگر دولت جدید این همه مدارا و سازش با عربستان نکرد ایا اثری داشت مگر مولا علی علیه اسلام نفرمود التکبر مع المتکبر عباده

اولا لازم است توجه داشته باشید مقایسه ی فاجعه ی منا با ماجرای کشتار حاجیان به دست آل سعود در سال 1366 متفاوت است. در جریان کشتار وحشیانه ی حاجیان در سال 1366 رژیم آل سعود مستقیما دست خود را به خون حاجیانی که در سرزمین وحی به برائت از دشمنان دین خدا پرداخته بودند آلوده کرد ولی در ماجرای فاجعه ی منا به دلایلی که هنوز روشن نگردیده چندین هزار حاجی از ملیت های مختلف به علت ازدحام بیش از حد در منا جان باخته اند. علل این فاجعه ی عظیم می بایست هر چه سریعتر روشن گردد اما در این جریان کشتاری به معنی خاص کلمه رخ نداده است. ماجرای مصیبت باری رخ داده که به جهت سوء تدبیر یا مسائل مشابه نه تنها جان صدها ایرانی بلکه جان هزاران مسلمان بیگناه گرفته شده است و دولت سعودی باید پاسخگوی علت وقوع این جریان باشد. اما در هر صورت این ماجرا با جریان کشتار حاجیان در در آن دوران تفاوتی ماهوی دارد و هر کدام از این دو، عکس العمل خاص خود را می طلبد.ثانیا اینگونه نبوده است که در ماجرای فاجعه ی منا، جمهوری اسلامی عکس العمل مقتضی را نداشته باشد. در این میان مروری بر نوع برخورد جمهوری اسلامی با فاجعه ی منا لازم به نظر می رسد. جمهوری اسلامی از اولین ساعات و دقایق انتشار خبر، با پوشش خبری وسیع و گسترده ی خود نقش منحصر به فردی در رساندن خبر عمق این فاجعه به سرتاسر جهان و ایجاد حساسیت به این فاجعه حتی در کشور های غیر مسلمان ایفا نمود. از اولین روز این حادثه، مقامات جمهوری اسلامی به انحاء مختلف نسبت به ابراز ناراحتی و اعتراض خود به مقامات سعودی اقدام نمودند. پیام مهم رهبر معظم انقلاب، و سخنرانی های متعدد ایشان در اعتراض به این واقعه و موضع گیری های قاطع همه ی مسوولین قوا در برابر این فاجعه، پیگیری های دیپلماتیک از طریق مجاری قانونی و بین المللی، طرح مساله به صورت وسیع در سازمان ملل با توجه به حضور رئیس جمهور محترم در مقر سازمان ملل و در دیدار با روسای کشور ها و در سخنرانی مجمع عمومی، اعزام هیئتی بلند پایه برای رسیدگی به این مساله به عربستان سعودی، پیگیری های اساسی و اجبار عربستان سعودی به همکاری با ماموران جمهوری اسلامی برای شناسایی و بازگشت اجساد قربانیان این فاجعه، تاکید بر لزوم تشکیل هر چه سریع گروهی حقیقت یاب متشکل از کشور های اسلامی داغدیده و به ویژه جمهوری اسلامی ایران برای بررسی علت وقوع فاجعه، و از همه مهم تر بیانات اقتدار آمیز و صریح و محکم رهبری معظم انقلاب و تهدید عربستان به عکس العمل سخت و خشن جمهوری اسلامی در صورت همکاری نکردن در بازگشت اجساد و بی احترامی به حجاج ایرانی حاضر در مکه و مدینه بخشی از عکس العمل جمهوری اسلامی به این مساله بوده است. و همین عملکرد بود که رژیم دیکتاتور و گستاخ و بی بهره ی از شعور دیپلماتیک عربستان را به انقیاد در برابر خواسته های جمهوری اسلامی وادار نمود به نحوی که علی رغم ممانعت شدید این رژیم از بازرسی سردخانه ها و مراکز درمانی و قصد وی در بازنگرداندن اجساد قربانیان، جمهوری اسلامی توانست نسبت به شناسایی و تحویل و بازگرداندن اجساد قربانیان ایرانی و هم چنین بازرسی سرد خانه ها و مراکز درمانی اقدام نماید.
پس چنین نبوده است که جمهوری اسلامی نسبت به فاجعه ی منا عکس العمل مناسب نداشته باشد بلکه بنابر اعتراف دوست و دشمن، عربستان سعودی قصد داشت با بایکوت خبری و سانسور اخبار مانع از ایجاد حساسیت در افکار عمومی جهان نسبت به حادثه ی منا گردد ولی جمهوری اسلامی ایران با اقدامات فوق باعث گردید خبر عمق این فاجعه به سرتاسر جهان مخابره گردیده و افکار عمومی نسبت به این ماجرا موضع گیری نمایند.
ثالثا در ارتباط با قطع اعزام زائران حج تمتع و به اصطلاح تعطیلی حج همانگونه که پیش از این و در مکاتبات قبلی خدمتتان متذکر گردیده ایم ، جمهوری اسلامی به دنبال امکان انجام اعمال حج عزتمندانه است و در این راستا شرایطی را برای برگزاری حج مطرح نموده است که تا کنون مورد پذیرش طرف عربستانی قرار نگرفته است . گرچه اقدامات دولت عربستان بسیار غیر منطقی و ناشایست است ، اما لغو حج تمتع باید به عنوان آخرین راه در نظر گرفته شود زیرا عربستان به دنبال منزوی کردن جمهوری اسلامی در دنیای اسلام است و حج فرصت مناسبی در اختیار جمهوری اسلامی قرار می دهد تا ضمن خنثی سازی این اقدام در مسیر آگاه سازی بیشتر امت اسلامی و خنثی نمودن تبلیغات منفی عربستان علیه تشیع گام بردارد و جمهوری اسلامی نباید با تعطیلی حج ، زمینه را برای توطئه و تبلیغات عربستان خالی بگذارد گرچه همانگونه که اشاره شد شرط انجام حج ، امکان برگزاری عزتمندانه و شرافتمندانه آن است .
مجددا از مکاتبه ی شما با این مرکز قدردانی می نماییم.
منتظر سوالات بعدی شما هستیم.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید